Faculty Plus

Medarbejdere i Faculty Plus er centrale forskere med en langsigtet tilknytning til instituttet. Faculty Plus inkluderer professorer, lektorer, adjunkter samt seniorforskere og forskere. Disse personer er tilknyttet de seks forskningssektioner, hvor de driver deres spændende forskningsprojekter. Faculty Plus bidrager derudover til at sikre fremragende undervisning og udfordrende studenterprojekter inden for instituttets prioriterede områder.

 

Navn Titel Bygning og rum Tlf. E-mail
Anders Peter Andersen Anders Peter AndersenLektorBygn. 309, rum 12045 25 33 12aanders@fysik.dtu.dk
Ulrik Lund Andersen Ulrik Lund AndersenProfessorBygn. 309, rum 20645 25 33 06ulrik.andersen@fysik.dtu.dk
Kirstine Berg-Sørensen Kirstine Berg-SørensenLektor, kandidatstudielederBygn. 309, rum 22045 25 31 01Kirstine.Berg-Sorensen@fysik.dtu.dk
Tomas Bohr Tomas BohrProfessorBygn. 309, rum 10645 25 33 10Tomas.Bohr@fysik.dtu.dk
Henrik Bruus Henrik BruusProfessorBygn. 309, rum 10245 25 33 07bruus@fysik.dtu.dk
Ib Chorkendorff Ib ChorkendorffProfessorBygn. 312, rum 17945 25 31 70Ibchork@fysik.dtu.dk
Niels Bech Christensen Niels Bech ChristensenSeniorforskerBygn. 307, rum 25645 25 32 06nbch@fysik.dtu.dk
Christian Danvad Damsgaard Christian Danvad DamsgaardLektorBygn. 307, rum 11645 25 64 87christian.damsgaard@cen.dtu.dk
Cathrine Frandsen Cathrine FrandsenProfessorBygn. 307, rum 23845 25 31 67fraca@fysik.dtu.dk
Tobias Gehring Tobias GehringAdjunktBygn. 309, rum 21293 51 16 49tobias.gehring@fysik.dtu.dk
Kristoffer Haldrup Kristoffer HaldrupSeniorforskerBygn. 307, rum 25322 98 37 20hald@fysik.dtu.dk
Sebastian Horch Sebastian HorchLektorBygn. 307, rum 03845 25 32 32horch@fysik.dtu.dk
Alexander Huck Alexander HuckLektorBygn. 309, rum 21445 25 33 43Alexander.Huck@fysik.dtu.dk
Karsten Wedel Jacobsen Karsten Wedel JacobsenProfessorBygn. 307, rum 21545 25 31 86kwj@fysik.dtu.dk
Kaare Hartvig Jensen Kaare Hartvig JensenLektorBygn. 309, rum 12445 25 27 49khjensen@fysik.dtu.dk
Innokenty Kantor Innokenty KantorSeniorforskerBygn. 307, rum 23293 51 17 11inkan@fysik.dtu.dk
Jakob Kibsgaard Jakob KibsgaardAdjunktBygn. 312, rum 183jkib@fysik.dtu.dk
Matti Knaapila Matti KnaapilaProfessorBygn. 307, rum 26493 51 13 40Matti.Knaapila@fysik.dtu.dk
Søren Bang Korsholm Søren Bang KorsholmSeniorforskerBygn. 309, rum 25820 64 55 61sbko@fysik.dtu.dk
Frank Leipold Frank LeipoldSeniorforskerBygn. 309, rum 24821 79 91 87leip@fysik.dtu.dk
Volker Naulin Volker NaulinProfessorBygn. 309, rum 25025 37 45 38vona@fysik.dtu.dk
Anders Henry Nielsen Anders Henry NielsenSeniorforskerBygn. 309, rum 26246 77 45 36ahnie@fysik.dtu.dk
Jane Hvolbæk Nielsen Jane Hvolbæk NielsenInstitutdirektør, professorBygn. 311, rum 20345 25 32 22Jane@fysik.dtu.dk
Martin Meedom Nielsen Martin Meedom NielsenProfessorBygn. 307, rum 25445 25 32 26mmee@fysik.dtu.dk
Stefan Kragh Nielsen Stefan Kragh NielsenSeniorforskerBygn. 309, rum 24646 77 45 34skni@fysik.dtu.dk
Thomas Olsen Thomas OlsenAdjunktBygn. 307, rum 21945 25 31 80tolsen@fysik.dtu.dk
Henning Friis Poulsen Henning Friis PoulsenProfessorBygn. 307, rum 24645 25 31 19hfpo@fysik.dtu.dk
Jens Juul Rasmussen Jens Juul RasmussenProfessorBygn. 309, rum 25925 38 45 37jjra@fysik.dtu.dk
Mirko Salewski Mirko SalewskiLektorBygn. 309, rum 25623 66 84 44msal@fysik.dtu.dk
Jakob Schiøtz Jakob SchiøtzProfessorBygn. 307, rum 22845 25 32 28schiotz@fysik.dtu.dk
Søren Schmidt Søren SchmidtSeniorforskerBygn. 307, rum 25845 25 32 18ssch@fysik.dtu.dk
Brian Seger Brian SegerAdjunktBygn. 307, rum 06445 25 31 30brse@fysik.dtu.dk
Hugh Simons Hugh SimonsAdjunktBygn. 307, rum 249husimo@fysik.dtu.dk
Ifan Stephens Ifan StephensLektorBygn. 307, rum 05045 25 31 74ifan.stephens@fysik.dtu.dk
Kristian Sommer Thygesen Kristian Sommer ThygesenProfessorBygn. 307, rum 22245 25 31 88thygesen@fysik.dtu.dk
Peter Christian Kjærgaard Vesborg Peter Christian Kjærgaard VesborgLektorBygn. 307, rum 06045 25 32 76peter.vesborg@fysik.dtu.dk