Kontakt

Her finder du oplysninger om kontaktpersoner på DTU Fysik samt kort og adresse.

Institut for Fysik
Danmarks Tekniske Universitet
Fysikvej, bygn. 311
2800 Kgs. Lyngby
Tlf: 4525 3344 (hovednr.)
Fax: 4593 2399 (bygn. 307, 311 og 312)
Fax: 4593 1669 (bygn. 309)

Institutdirektør
Jane Hvolbæk Nielsen
Tlf. 4525 3222
jane@fysik.dtu.dk

 
Administrationschef
Henning Nicolajsen
Tlf. 4525 3113
henning@fysik.dtu.dk
 
IT-chef
Ole Holm Nielsen
Tlf. 4525 3187
Ole.H.Nielsen@fysik.dtu.dk
 

Kommunikationsansvarlig
Anne Hansen
Tlf. 4525 3159 / 2874 4771
anne.hansen@fysik.dtu.dk

 
Bachelorstudieleder for Fysik og Nanoteknologi 
Christian Danvad Damsgaard
Tlf. 4525 3242
christian.damsgaard@cen.dtu.dk
 
Kandidatstudieleder for Fysik og Nanoteknologi
Kirstine Berg-Sørensen
Tlf. 4525 3101
Kirstine.Berg-Sorensen@fysik.dtu.dk 
 
Studiesekretær
Marianne Sundby
Tlf. 4525 3143
msun@fysik.dtu.dk
 
Arbejdsmiljøkoordinator
Robert Jensen
Tlf.: 6177 8945
robert.jensen@fysik.dtu.dk
 RobertJensen
Teknologihistorie DTU 
Laila Zwisler
Tlf. 4525 3279
lazw@fysik.dtu.dk