Faculty Plus

FacultyPlus på DTU Fysik 2017

Medarbejdere i Faculty Plus er centrale forskere med en langsigtet tilknytning til instituttet. Faculty Plus inkluderer professorer, lektorer, adjunkter samt seniorforskere og forskere. Disse personer er tilknyttet de ni forskningssektioner, hvor de driver deres spændende forskningsprojekter. Faculty Plus bidrager derudover til at sikre fremragende undervisning og udfordrende studenterprojekter inden for instituttets prioriterede områder.

 

Navn Titel Bygning og rum Tlf. E-mail
Hugh Simons Hugh SimonsAdjunktBygn. 307, rum 242husimo@fysik.dtu.dk
Søren Raza Søren RazaAdjunktBygn. 345B, rum 24626 99 99 14sraz@dtu.dk
Jose Caridad Jose CaridadAdjunktBygn. 345B, rum 25745 25 68 88jcar@dtu.dk
Bent Lauritzen Bent LauritzenAfdelingschefBygn. 201, rum S3046 77 49 06blau@dtu.dk
Amalia Chambon Amalia ChambonForskerBygn. 201, rum S3646 77 46 01amacha@dtu.dk
Jane Hvolbæk Nielsen Jane Hvolbæk NielsenInstitutdirektør, professorBygn. 311, rum 20345 25 32 22Jane@fysik.dtu.dk
Tobias Gehring Tobias GehringLektorBygn. 307, rum 26293 51 16 49tobias.gehring@fysik.dtu.dk
Tim  Booth Tim BoothLektorBygn. 345C, rum 223F45 25 63 55tibo@dtu.dk
Anders Peter Andersen Anders Peter AndersenLektorBygn. 309, rum 12045 25 33 12aanders@fysik.dtu.dk
Jonatan Bohr Brask Jonatan Bohr BraskLektorBygn. 307, rum 15293 51 04 60jobb@fysik.dtu.dk
Karen Chan Karen ChanLektorBygn. 311, rum 004kchan@fysik.dtu.dk
Christian Danvad Damsgaard Christian Danvad DamsgaardLektorBygn. 307, rum 11645 25 64 87christian.damsgaard@cen.dtu.dk
Kaare Hartvig Jensen Kaare Hartvig JensenLektorBygn. 309, rum 11645 25 27 49khjensen@fysik.dtu.dk
Jakob Kibsgaard Jakob KibsgaardLektorBygn. 312, rum 18345 25 32 90jkib@fysik.dtu.dk
Brian Seger Brian SegerLektorBygn. 307, rum 14245 25 31 74brse@fysik.dtu.dk
Sebastian Horch Sebastian HorchLektorBygn. 307, rum 03845 25 32 32horch@fysik.dtu.dk
Mirko Salewski Mirko SalewskiLektorBygn. 309, rum 14623 66 84 44msal@fysik.dtu.dk
Kirstine Berg-Sørensen Kirstine Berg-SørensenLektorBygn. 307, rum 15645 25 31 01Kirstine.Berg-Sorensen@fysik.dtu.dk
Alexander Huck Alexander HuckLektorBygn. 307, rum 14845 25 33 43Alexander.Huck@fysik.dtu.dk
Thomas Olsen Thomas OlsenLektorBygn. 309, rum 21545 25 31 80tolsen@fysik.dtu.dk
Antti-Pekka Jauho Antti-Pekka JauhoProfessorBygn. 345C, rum 201E45 25 63 35Antti-Pekka.Jauho@dtu.dk
Jakob Schiøtz Jakob SchiøtzProfessorBygn. 309, rum 20545 25 32 28schiotz@fysik.dtu.dk
Henrik Bruus Henrik BruusProfessorBygn. 309, rum 10245 25 33 07bruus@fysik.dtu.dk
Cathrine Frandsen Cathrine FrandsenProfessorBygn. 307, rum 21945 25 31 67fraca@fysik.dtu.dk
Karsten Wedel Jacobsen Karsten Wedel JacobsenProfessorBygn. 309, rum 20745 25 31 86kwj@fysik.dtu.dk
Henning Friis Poulsen Henning Friis PoulsenProfessorBygn. 307, rum 24645 25 31 19hfpo@fysik.dtu.dk
Mads Brandbyge Mads BrandbygeProfessorBygn. 345C, rum 201F45 25 63 28mabr@dtu.dk
Susan Stipp Susan StippProfessorBygn. 307, rum 245stipp@fysik.dtu.dk
Peter Christian Kjærgaard Vesborg Peter Christian Kjærgaard VesborgProfessorBygn. 307, rum 06045 25 32 76peter.vesborg@fysik.dtu.dk
Peter Bøggild Peter BøggildProfessorBygn. 345C, rum 223E21 36 27 98pbog@dtu.dk
Ib Chorkendorff Ib ChorkendorffProfessorBygn. 312, rum 17945 25 31 70Ibchork@fysik.dtu.dk
Matti Knaapila Matti KnaapilaProfessorBygn. 307, rum 21393 51 13 40Matti.Knaapila@fysik.dtu.dk
Martin Meedom Nielsen Martin Meedom NielsenProfessorBygn. 307, rum 22845 25 32 26mmee@fysik.dtu.dk
Jens Kehlet Nørskov Jens Kehlet NørskovProfessorBygn. 311, rum 00145 25 38 18jkno@dtu.dk
Jens Juul Rasmussen Jens Juul RasmussenProfessorBygn. 309, rum 13925 38 45 37jjra@fysik.dtu.dk
Volker Naulin Volker NaulinProfessorBygn. 309, rum 14225 37 45 38vona@fysik.dtu.dk
Kristian Sommer Thygesen Kristian Sommer ThygesenProfessorBygn. 309, rum 20245 25 31 88thygesen@fysik.dtu.dk
Ulrik Lund Andersen Ulrik Lund AndersenProfessorBygn. 307, rum 25445 25 33 06ulrik.andersen@fysik.dtu.dk
Tomas Bohr Tomas BohrProfessorBygn. 309, rum 10645 25 33 10Tomas.Bohr@fysik.dtu.dk
Mayank Jain Mayank JainSektionslederBygn. 201, rum S1846 77 49 09maja@dtu.dk
Kristoffer Haldrup Kristoffer HaldrupSeniorforskerBygn. 307, rum 22022 98 37 20hald@fysik.dtu.dk
Kristen Kaasbjerg Kristen KaasbjergSeniorforskerBygn. 345C, rum 21245 25 56 80kkaa@dtu.dk
Anders Henry Nielsen Anders Henry NielsenSeniorforskerBygn. 309, rum 13846 77 45 36ahnie@fysik.dtu.dk
Dirch Hjorth Petersen Dirch Hjorth PetersenSeniorforskerBygn. 345B, rum 24945 25 63 24dhpe@dtu.dk
Jesper Rasmussen Jesper RasmussenSeniorforskerBygn. 309, rum 14824 65 11 34jeras@fysik.dtu.dk
Esben Bryndt Klinkby Esben Bryndt KlinkbySeniorforskerBygn. 201, rum S2021 79 91 05esbe@dtu.dk
Jan-Pieter Buylaert Jan-Pieter BuylaertSeniorforskerBygn. 201, rum S0546 77 49 26jabu@dtu.dk
Søren Bang Korsholm Søren Bang KorsholmSeniorforskerBygn. 309, rum 14320 64 55 61sbko@fysik.dtu.dk
Innokenty Kantor Innokenty KantorSeniorforskerBygn. 307, rum 23893 51 17 11inkan@fysik.dtu.dk
Henning Osholm Sørensen Henning Osholm SørensenSeniorforskerBygn. 307, rum 23251 68 04 94osho@fysik.dtu.dk