Faculty Plus

FacultyPlus på DTU Fysik 2017

Medarbejdere i Faculty Plus er centrale forskere med en langsigtet tilknytning til instituttet. Faculty Plus inkluderer professorer, lektorer, adjunkter samt seniorforskere og forskere. Disse personer er tilknyttet de seks forskningssektioner, hvor de driver deres spændende forskningsprojekter. Faculty Plus bidrager derudover til at sikre fremragende undervisning og udfordrende studenterprojekter inden for instituttets prioriterede områder.

 

Navn Titel Bygning og rum Tlf. E-mail
Tobias Gehring Tobias GehringAdjunktBygn. 307, rum 26293 51 16 49tobias.gehring@fysik.dtu.dk
Hugh Simons Hugh SimonsAdjunktBygn. 307, rum 242husimo@fysik.dtu.dk
Luca Camilli Luca CamilliAdjunktBygn. 345B, rum 25245 25 57 88lcam@dtu.dk
Søren Raza Søren RazaAdjunktBygn. 345B, rum 24626 99 99 14sraz@dtu.dk
Jose Caridad Jose CaridadAdjunktBygn. 345B, rum 25745 25 68 88jcar@dtu.dk
Rasmus Toft-Petersen Rasmus Toft-PetersenForskerBygn. 307, rum 22645 25 32 93rasp@fysik.dtu.dk
Jane Hvolbæk Nielsen Jane Hvolbæk NielsenInstitutdirektør, professorBygn. 311, rum 20345 25 32 22Jane@fysik.dtu.dk
Tim  Booth Tim BoothLektorBygn. 345C, rum 223F45 25 63 55tibo@dtu.dk
Anders Peter Andersen Anders Peter AndersenLektorBygn. 309, rum 12045 25 33 12aanders@fysik.dtu.dk
Jonatan Bohr Brask Jonatan Bohr BraskLektorBygn. 307, rum 15293 51 04 60jobb@fysik.dtu.dk
Karen Chan Karen ChanLektorBygn. 311, rum 004kchan@fysik.dtu.dk
Christian Danvad Damsgaard Christian Danvad DamsgaardLektorBygn. 307, rum 11645 25 64 87christian.damsgaard@cen.dtu.dk
Brian Seger Brian SegerLektorBygn. 307, rum 05045 25 31 74brse@fysik.dtu.dk
Kaare Hartvig Jensen Kaare Hartvig JensenLektorBygn. 309, rum 11645 25 27 49khjensen@fysik.dtu.dk
Jakob Kibsgaard Jakob KibsgaardLektorBygn. 312, rum 18345 25 32 90jkib@fysik.dtu.dk
Mirko Salewski Mirko SalewskiLektorBygn. 309, rum 25623 66 84 44msal@fysik.dtu.dk
Kirstine Berg-Sørensen Kirstine Berg-SørensenLektorBygn. 307, rum 14845 25 31 01Kirstine.Berg-Sorensen@fysik.dtu.dk
Sebastian Horch Sebastian HorchLektorBygn. 307, rum 03845 25 32 32horch@fysik.dtu.dk
Thomas Olsen Thomas OlsenLektorBygn. 309, rum 21545 25 31 80tolsen@fysik.dtu.dk
Alexander Huck Alexander HuckLektorBygn. 307, rum 14845 25 33 43Alexander.Huck@fysik.dtu.dk
Jakob Schiøtz Jakob SchiøtzProfessorBygn. 309, rum 20545 25 32 28schiotz@fysik.dtu.dk
Henrik Bruus Henrik BruusProfessorBygn. 309, rum 10245 25 33 07bruus@fysik.dtu.dk
Antti-Pekka Jauho Antti-Pekka JauhoProfessorBygn. 345C, rum 201E45 25 63 35Antti-Pekka.Jauho@dtu.dk
Henning Friis Poulsen Henning Friis PoulsenProfessorBygn. 307, rum 24645 25 31 19hfpo@fysik.dtu.dk
Mads Brandbyge Mads BrandbygeProfessorBygn. 345C, rum 201F45 25 63 28mabr@dtu.dk
Cathrine Frandsen Cathrine FrandsenProfessorBygn. 307, rum 21945 25 31 67fraca@fysik.dtu.dk
Karsten Wedel Jacobsen Karsten Wedel JacobsenProfessorBygn. 309, rum 20745 25 31 86kwj@fysik.dtu.dk
Susan Stipp Susan StippProfessorBygn. 307, rum 245stipp@fysik.dtu.dk
Peter Christian Kjærgaard Vesborg Peter Christian Kjærgaard VesborgProfessorBygn. 307, rum 06045 25 32 76peter.vesborg@fysik.dtu.dk
Peter Bøggild Peter BøggildProfessorBygn. 345C, rum 223E21 36 27 98pbog@dtu.dk
Ib Chorkendorff Ib ChorkendorffProfessorBygn. 312, rum 17945 25 31 70Ibchork@fysik.dtu.dk
Jens Kehlet Nørskov Jens Kehlet NørskovProfessorBygn. 311, rum 00145 25 38 18jkno@dtu.dk
Martin Meedom Nielsen Martin Meedom NielsenProfessorBygn. 307, rum 22845 25 32 26mmee@fysik.dtu.dk
Jens Juul Rasmussen Jens Juul RasmussenProfessorBygn. 309, rum 25925 38 45 37jjra@fysik.dtu.dk
Matti Knaapila Matti KnaapilaProfessorBygn. 307, rum 21393 51 13 40Matti.Knaapila@fysik.dtu.dk
Kristian Sommer Thygesen Kristian Sommer ThygesenProfessorBygn. 309, rum 20245 25 31 88thygesen@fysik.dtu.dk
Ulrik Lund Andersen Ulrik Lund AndersenProfessorBygn. 307, rum 25445 25 33 06ulrik.andersen@fysik.dtu.dk
Tomas Bohr Tomas BohrProfessorBygn. 309, rum 10645 25 33 10Tomas.Bohr@fysik.dtu.dk
Volker Naulin Volker NaulinProfessorBygn. 309, rum 25025 37 45 38vona@fysik.dtu.dk
Dirch Hjorth Petersen Dirch Hjorth PetersenSeniorforskerBygn. 345B, rum 24945 25 63 24dhpe@dtu.dk
Kristoffer Haldrup Kristoffer HaldrupSeniorforskerBygn. 307, rum 22022 98 37 20hald@fysik.dtu.dk
Kristen Kaasbjerg Kristen KaasbjergSeniorforskerBygn. 345C, rum 21245 25 56 80kkaa@dtu.dk
Anders Henry Nielsen Anders Henry NielsenSeniorforskerBygn. 309, rum 26246 77 45 36ahnie@fysik.dtu.dk
Søren Bang Korsholm Søren Bang KorsholmSeniorforskerBygn. 309, rum 25820 64 55 61sbko@fysik.dtu.dk
Henning Osholm Sørensen Henning Osholm SørensenSeniorforskerBygn. 307, rum 23251 68 04 94osho@fysik.dtu.dk
Niels Bech Christensen Niels Bech ChristensenSeniorforskerBygn. 307, rum 21245 25 32 06nbch@fysik.dtu.dk
Innokenty Kantor Innokenty KantorSeniorforskerBygn. 307, rum 23893 51 17 11inkan@fysik.dtu.dk
Søren Schmidt Søren SchmidtSeniorforskerBygn. 307, rum 21445 25 32 18ssch@fysik.dtu.dk
Stefan Kragh Nielsen Stefan Kragh NielsenSeniorforskerBygn. 309, rum 24646 77 45 34skni@fysik.dtu.dk
Jonas Schou Neergaard-Nielsen Jonas Schou Neergaard-NielsenSeniorforskerBygn. 307, rum 26061 77 45 38jsne@fysik.dtu.dk
Vis 100